MNG Elit Doğu Karadeniz Maçahel ve Batum Turu Pegasus HY ile 5 Gece

Tur Programı

Tümünü gizle
 1. Özet Bilgi
  Kesin hareketli programımızda yeşilin her tonuna doyacaksınız.
  Doğu Karadeniz'in Yaylaları ve Maçahel'in eşsiz doğasını göreceğiniz bu programımızda, eğlence ve huzuru birlikte yaşacayacaksınız.
 1. 1. Gün Rize - Fırtına Vadisi - Tar Deresi - Ayder Yaylası - Avusor Yaylası - Huser Yaylası
  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından sabah kalkışlı Pegasus yada Anadolujet uçuşu ile Rize’ye doğru hareket ediyoruz Rize havalimanı çıkışında rehberiniz ve aracınız sizleri beklemektedir. Karşılamanın ardından Fırtına Vadisine doğru yola çıkıyoruz Fırtına Deresi eski adıyla Peruma, Doğu Karadeniz'de yer alan akarsulardan birisi olup, Kaçkar Dağları'nın Karadeniz'e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına Deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir. Bu bilgilendirmeyi rehberimizden aldıktan sonra doğanın güzelliğini izleyerek zipline etkinliği yapıyoruz. Ardından Türkiye’nin en uzun şelalesi olan Tar Deresi Bulut Şelalesine doğru yolumuza koyuluyoruz. Yaklaşık 1-1.5 saatlik yolculukla Tar Deresine varıyoruz. Buradan 20-25 dakika yürüyüşle tar deresi boyunca doğanın eşsiz güzelliği ve derenin verdiği şırıltı sesinin huzuru eşliğini sonucunda Bulut şelalesine ulaşıyoruz. Vereceğimiz kısa bir mola sonrası Ayder Yaylasına doğru yolumuza koyuluyor ve yaklaşık 20 dakika sonra Ayder Yaylasına varıyoruz. Serbest öğle yemeğimizi yiyip gezintimizi yaptıktan sonra 1 saatlık yolculukla Avusor Yalasına varıyoruz. Burada bizleri Kaçkar, Altıparmak ve Marsis dağları muhteşem doğası ve görkemiyle bizleri karşılıyor. Bizde onlara tulum ve horanla geldiğimizi haykırıyoruz. Horonumuzu oynayıp, doğaya karşı çaylarımızı içtikten sonra Huser yaylasına doğru yola çıkıyor ve 45 dakikalık yolculuğumuz sonunda yaylamıza varıyoruz. Burada sis denizi oluşumu bekeleyip günü güzel bir manzarayla sonlandırarak fırtına vadisinde konaklayacağımız otelimize doğru dönüşümüze başlıyoruz. Yaklaşık 2 saatlik yolcuğumuzdan sonra otelimize varıp akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimizin personelleri ile tulum ve horon keyfine zamanımızı ayırabiliriz.

  • Kahvaltı : Fırtına Vadisi ( Ekstra )
  • Öğle Yemeği : Ayder Yaylası (Ekstra )
  • Akşam Yemeği : Otelimizde Alınmaktadır.
  • Konaklama : Fırtına Vadisi
 2. 2. Gün Pokut ve Sal Yaylası - Şenyuva Köyü - Zil Kale - Palovit Şelalesi - Rafting
  Çamlıhemşin Vadisinin muhteşem doğasına karşı uyandıktan sonra sabah erken saatte otelden ayrılıp Pokut Yaylasına doğru hareket ediyoruz Yaklaşık 1.5-2 saat sürecek yolculuğumuzda tur boyunca olduğu gibi karadeniz müzikleriyle bir yanda doğayı seyrederek bir yandan da araç içinde eğlenerek pokut yaylasına ulaşıyoruz. Pokut yaylasının muhteşem kahvaltısıyla güne başlayıp enerjimizi depoladıktan sonra. Burada yaklaşık 1-1.5 pokutun huzur veren doğasını tulum eşliğinde siz değerli misafirlerimizle zaman geçiriyoruz. Tabiki de karadenize gelipte horon oynamadan olmaz. Bilmiyorum diye kesinlikle bir bahane kabul etmiyoruz. Çünkü tur boyunca size eşlik eden tur görevlimiz size 5 dakikada horon oynamayı öğretiyor olacak. Keyifli vakit geçirdikten sonra Sal yaylasına orman yürüyüşü ve söylediğimiz güzel karadeniz müzikleri eşliğinde varıyoruz. Pokutun yanı sıra Sal yaylası daha düz bir yayladır. Burada elektrik direklerinin olmadığını farkedeceksiniz bunun nedeni de doğanın güzelliği bozulmasın diye elektrik hatları toprak altından geçmektedir. Önemli bir bilgi daha bidiğiniz üzere 2000 rakım üzerinde ağaç yetişmez ama pokut yaylası ve sal yaylası bu özelliği ile de büyüleyici bir doğası vardır. Fotoğraf molası ve manzarayı gördükten sonra yolumuza koyuluyoruz. Şenyuva köyüne indikten sonra dileyen misafirlerimiz burada kahve içip dileyen misafirlerimiz sevdaluk köprüsünde fotoğraf çekilebilir . Buradaki kısa molamızın ardından Zilkaleye ulaşmak için yola çıkıyoruz. Burada bir mola verip, turumuzun tarih ve doğayla birleşen kalemizi karadeniz hatıralarımıza ekleyip mis gibi Karadeniz çayı içtikten sonra Türkiye’nin debisi en fazla olan şelalelerden biri olan Palovit Şelalesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 10-15 dakikalık yolculuğumuzdan sonra Palovit Şelalesi’nin muhteşem görüntüsü ile karşı karşıya geliyoruz. Dileyen üst kısımdan fotoğraf çekerken dileyende ahşap merdiven eşliğinde şelalenin yanına kadar inebilir. Ufak bir uyarı debisi yüksek olduğu için hızlı bir şekilde akan palovit şelalesinin yakınında fotoğraf çekilmek için yağmurluk bulundurmanız gerekmektedir. Yoksa birazcık ıslabilirisiniz. 2. Günümüzü de dolu dolu ve en eğlenceli şekilde geçirirken süprizi sona saklayıp sizi adrenalinin yüksek olduğu Rafting yapacağınız alana getiriyoruz. Dilyen misafirlerimiz fırtına vadisinin güzelliği eşliğinde profosyonel ekiplerin eşliğinde rafting yapabilir dileyen misafirlerimizde vadiye karşı çayını içebilir. Günümüzü burada bitirip otelimize varmak için yola çıkıyoruz Akşam yemeği için otelimize yerleşiyoruz.

  • Kahvaltı : Pokut Yaylası
  • Öğle Yemeği : Çinçiva ( Ekstra )
  • Akşam Yemeği : Otelimizde Alınmaktadır.
  • Konaklama : Fırtına Vadisi
 3. 3. Gün Batum - Artvin
  Çamlıhemşin Vadisinin muhteşem doğasına karşı uyandıktan sonra sabah kahvaltısını erken saatte yapıp Batum’a hareket etmek için yolculuğumuza başlıyoruz. 2 saatlik yolculuğun ardından Sarp sınır kapısına varıp güvenlik işlemlerini geçtikten sonra Batum Turuna başlamak için aracımızla buluşuyoruz , Gürcistan'ın özerk cumhuriyeti Acara'nın başkenti olan Karadeniz kıyısındaki liman kentini gezmeye başlıyoruz, ilk durağımız döviz ofisi oluyor Gürcistan’da harcanacak kadar Türk lirasını Gürcü Larisine çeviriyoruz. Daha sonra 2. Yüzyılda Roma kenti haline dönüştürülmüş Batum Gonio Kalesini ziyaret ediyoruz ve Okaliptüs ağaçlarının arasından Batum'a doğru hareket ediyoruz. Rehberimizden bölge iklimi ve coğrafi yapısı ile ilgi bilgiler diledikten sonra, Batum merkeze vardığımızda isteğe bağlı öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizin ardından dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olan Batum Botanik Bahçesini ziyaret ediyoruz. Yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz ve şehir merkezine dönüp şehir merkezinde bulunan Batum’um tek ayakta kalan camisi Orta Camiyi ziyaret ediyoruz daha sonra Batum’um en güzel meydanlarından bir tanesi olan Piazza Meydanı gezimizi gerçekleştirip sırasıyla Avrupa Meydanı, Tiyatro Binası, Batum Bulvarını görüyoruz daha sonra dinlenmek için serbest zaman veriyoruz. Ardından dizilerde sıkça gösterilen Kurban Said’in başyapıtı olan Ali ve Nino heykelini görüyor ve Batum Turunu tamamlıyoruz ve Türkiye’ye doğru yola çıkıyoruz, yolumuz üzerinde varsa Işıklı su gösterilerini izleyip sınır kapısına ulaşıyoruz çıkış işlemlerinin ardından günümüzü burada bitirip otelimize varmak için yola çıkıyoruz Akşam yemeği için otelimize yerleşiyoruz.

  • Kahvaltı : Otelimizde
  • Öğle Yemeği : Batum Merkez ( Ekstra )
  • Akşam Yemeği : Otelimizde Alınmaktadır.
  • Konaklama : Arhavi Yada Hopa

  Batum Turu'nda Mutlaka Yenmesi Gerekenler
  • Haçapuri (Batum'a geldiğinizde denemeniz gereken en ünlü yiyeceklerden birtanesidir.)
  • Hinlal (Gürcü Mantısı Olarak bilinir , bizim mantılara göre oldukça büyüktür)
  • Gürcü Gazozu (Farklı meyve aromalarıyla yapılan farklı gazlı bir içecektir en beğenilenleri Armut Suyudur)
  • Gürcü Peyniri (Gürcistanın Peynirleri çok meşhurdur, meşhur yemeklerinde sıkça kullanırlar Gürcistan Pazarlarında veya Restoranlarda rastlanabilir)
  • Cevizli Patlıcan (İnce ince dilimlenen patlıcanın üzerine ceviz ve baharatla kaplanıp yağda kızartılıyor gürcülerin özel mezelerindendir)

  Batum Turunda Mutlaka Yapılması gerekenler
  • Şehir içinde yürüyüş yapmak
  • Sahil boyu bisiklete binmek
  • Gürcü Mutfagının tadına bakmak
  • Armut suyu içmek
  • Yazları denize girmek
 4. 4. Gün Artvin - Borçka Karagöl - Maçahel - Maral Şelalesi
  Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası yaklaşık 2 saatlik yolculukla Borçka Karagöl’e ulaşıyoruz.1450 rakımlı bölgede bulunan ve 19.yy da toprak kayması sonucu Klaskur deresinin önü kapanmasıyla oluşan Borçka Karagöl’de dileyen misafirlerimizle göl etrafında tam tur bir doğa yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Yürüyüşe katılmayan misafirlerimizde göl kenarında bulunan Çay ocağından aldığı semaveri muhteşem göl manzarasında yudumlayabilir. Kargöl’de yapılan yürüyüş ve fotoğraf molasının ardından Maçahele geçmek için yola koyuluyoruz. Dünyada çok ender olarak görülen, ülkemizin tek biyosfer sahası olarak kayıtlara geçen ve ekosistemi ile bilim insanlarını hayrete düşüren Maçahel’i ziyaret ediyoruz. Kafkas arılarının gen kaynağı olan, yayla turlarının olmazsa olmazı Maçahel, sizin de notlarınız arasına yazacağınız güzide köşelerimizden olacak. Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral köylerinden oluşan bu bölge Avrupa ve Asya’nın tek ılıman iklim yağmur ormanlarına ev sahipliği yaptığından turumuzun yıldızı haline geliyor. Maçahel’de alacağımız öğle yemeği sonrası nefes kesen serinlikteki Maral Şelalesi’ne hareket ediyoruz. Kısa bir yürüyüş sonrası Türkiye’nin en yüksekten düşen şelalesini (65 mt.) görmüş olacağız. Ücretsiz soğuk su masajı hizmeti vermekte olan şelaleden faydalanmak isteyenler 15 dakika sürecek dik bir inişin ardından şelalenin döküldüğü noktada suya girebilirler (suya girmek için mayonuzu ve şortunuzu yanınızda bulundurmayı unutmayalım aksi taktirde giysilerinizle girmek zorunda kalacaksınız). Girmek istemeyenler şelale manzarası eşliğinde çayını yada kahvesini yudumlayıp doğanın keyfini çıkardıktan sonra adeta doğanın tam merkezinde kurulu olan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğini otelde aldıktan sonra dinlenmeye çekiliyoruz.

  • Kahvaltı: Otelimizde Alınmaktadır.
  • Öğle Yemeği: İremit Pansiyon & Restoran (Ekstra)
  • Akşam Yemeği: Otelimizde Alınmaktadır.
  • Konaklama: Maçahel Maral Otel Vb.
 5. 5. Gün Şavşat - Tibeti Kilisesi - Yavuz Köy - Düz Köy - Cehennemdere Kanyonu - Kelebekler Vadisi Yaylası
  Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası rotamızı Şavşat’a çeviriyoruz, Şavşat’ın en önemli özelliği merkezden hangi yöne giderseniz gidin veya rastgele bir yolu takip edin mutlaka hoşunuza gidecek, doğal veya yerel özellikleri ile sizi büyüleyecek bir yere ulaşmanızdır. Şavşat’ı ufakça gezindikten sonra ancak yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre; 899-914 yılları arasında, bölgede egemen olan Bagratlı prenslerden, Aşut Koh tarafından yaptırılmış olan Tibeti kilisesine gidiyoruz. Burada rehberimiz tarafından alacağımız bilgilendirme ve fotoğraf molasının ardından. Şavşatın doğal güzelliklerinin keyfini çıkarmak için doğa fotoğrafçılarınında uğrak yeri olan Yavuzköy ve Düzköy köyleri ne doğru turumuza devam ediyoruz. Yavuzköy seyir terasında verilecek fotoğraf molasının ardından bölgede öğlen yemeği alacağımız restoranımıza hareket ediyoruz. Yöresel lezzetleri tadacağımız bu restoranda mola süremizin ardından Cehennemdere Kanyonu’na gidiyoruz. Dünyanın en derin kanyolarından biri olarak geçen Cehennemdere Kanyonunda vereceğimiz molanın ardından kelebekler vadisi yaylasında serbest zamanın ardından günümüzü burada sonlandırarak otelimize varmak için yola çıkıyoruz. Akşam yemeği için otelimize yerleşiyoruz.

  • Kahvaltı: Otelimizde Alınmaktadır.
  • Öğle Yemeği: Laşet Restoran Vb. (Ekstra)
  • Akşam Yemeği: Otelimizde Alınmaktadır.
  • Konaklama: Yeşilvadi Hotel Şavşat Vb.
 6. 6. Gün Artvin - Rize - Sürmene - Trabzon
  Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından Trabzon’a doğru yola çıkıyoruz. Rize’nin Çayeli ilçesinde bulunan ve bir çok çay reklamı çekimleri yapılan Haremtepe (çeçeva) köyünü ziyaret ederek set halinde özenle dikilen çay bahçesini fotoğraflıyoruz. Bu eşsiz manzarayı fotoğrafladık sonra yolumuza devam edip güzergahımız üzerinde yer alan Rize bezleri yapımını canlı olarak göreceğimiz ve alışveriş yapabileceğimiz Tekpa Rize Bezi Atölyesi'ne gidiyoruz. Rize bezinin en büyük özelliği vücutta ki teri çekip vücudun serin olmasını ve nemsiz kalmasını sağlamasıdır. Rize bezi alışverişimizin ardından Sürmene' ye özgü Sürmene bıçaklarının yapımı görmek ve dileyen misafirlerimizin bıçak alışverişini yapabileceği Sürmene Bıçakçısı'na gidiyoruz. Ayrıca bölgenin önemli geçim kaynaklarından Çay üretiminin nasıl yapıldığı göreceğimiz İki Çay Fabrikasına doğru yola çıkıyoruz. Burada çeşitli çay yapım tekniklerini görerek alışveriş için sizlere mola veriyoruz. Uçuş saatimizin yaklaşmasıyla başka turlarımız da görüşmek dileğiyle sizleri havaalanına transfer ediyoruz. Trabzon Havalimanından Pegasus yada Anadolujet hava yolları uçağı ile Sabiha Gökçen Havalimanına uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz.

  • Kahvaltı: Otelimizde Alınmaktadır.
  • Öğle Yemeği: Uzungöl’de seçilecek restoranda (Ekstra)
  • Akşam Yemeği: Bu gün akşam yemeği bulunmamaktadır.
  • Konaklama: Bu gün konaklama bulunmamaktadır.

Ücrete Neler Dahil ?

Tümünü göster
 • Konaklama

  • Belirtilen Otellerde Konaklama 5 gece 6 gün Yarım Pansiyon Konaklama
 • Profesyonel rehberlik

 • Sigorta

 • Ulaşım

Ücrete Neler Dahil Değil ?

 • Kişisel Harcamalar

 • Müze Ören Yeri Girişleri

 • Müze Kart

Müsaitlik • Salı Haz 27, 2023 (A) 6 Gün
  Kesin Hareket
  Pazar Tem 02, 2023 Varış : İstanbul
   
  10 kişi kaldı! 13764,43 TL Yetişkin (12-80): Çocuk (7-11): Kucakta Çocuk (2-6): Hareket Şehri: 07:55 - Sabiha Gökçen Havalimanı - 07:55 Ücretsiz iptal edilebilir.

Genel Şartlar

 • Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.Tur sirküsü yayımlandığı  ​02.05.2023​  tarihinde geçerlidir. Aynı tura ait daha sonraki bir tarihte yayımlanacak tur sirküsü bir öncekini geçersiz kılar.
 • Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez.
 • Rezervasyona düşülen ulaşım ve otel notlarının garantisi yoktur.
 • Tur Paketlerinde uygulanan çocuk indirimleri iki yetişkin yanında tek bir çocuk için kullanılır.
 • 0-6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir.
 • Turlarda kademeli fiyat artışı sistemi kullanılabilir.
 • Kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar geri iade edilmez.
 • Yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde; iptal hakkı tur hareket tarihinden 21 gün öncesine kadar üretici acentada saklıdır. Böyle bir iptal durumunda üretici acenta misafirlerine bizzat haber vermekle yükümlüdür.
 • Uçaklı Turlarda; Uçak ile ilgili bölümlerde havayolu sözleşmesi geçerlidir. 
  İptal sigortaları uçak ulaşımını kapsamaz. Uçaklı tur programlarında "ekonomik sınıf" kullanılmaktadır.
 • Programda aksi belirtilmedikçe, Müze Kart Tur fiyatına dahil değildir. Müze Kart’ın geçerli olduğu Müze ve Ören Yerleri ve tüm Özel Müze girişleri tur ücretine dahil olmayıp, ödemeleri tur katılımcılarına aittir.
 • Tur Programında yer alan ekstra turlar kişi sayısı ve mevcut personelin şartlarına bağlı olarak gerçekleştirilir.
 • Program zamanlamasında (gün içerisinde gezilecek noktalarının sırasında veya günler arasında) hava durumu, yol durumu vb. gibi nedenlerle rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir.
 • Mücbir sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.)  tur programında yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Üretici Acenta kesinlikle sorumlu değildir.
 • Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanmak zorunda oldukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
 • Turda belirtilen otel isimleri turda konaklama önceliğinin bulunduğu tesislerdir. Yoğunluk ve mücbir sebepler nedeniyle standart bakımından aynı olmak kaydıyla oteller değişiklik gösterebilir.
 • Tura çıkılan bölgenin coğrafi yapısına, hava şartlarına ve tur konseptine uygun kıyafet, aksesuar ve ayakkabı (bot, terlik, sandaleti, su ayakkabısı vb.) tercih edilmelidir.
 • Turlarda kullanılan araç tipleri kişi sayılarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.
  Otobüsler: 28-46 kişi sayılarında kullanılır.
  Midibüsler: 17-27 kişi sayılarında kullanılır.
  Minibüsler: 16’ya kadar kişi sayılarında kullanılır.

YUKARIDA YAZILI OLAN TUR PROGRAMI, ÜRETİCİ ACENTA TARAFINDAN ÖZGÜN OLARAK YAZILIP, 6502 NO'LU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR.

HCWS Sağlık Turizm
Zümrütevler Mah. Koç Sok. No:26/B Maltepe / İstanbul
Türsab Belge No : 11168
Türsab Rota